Jak założyć stronę www na WordPress?

Chcąc założyć stronę internetową potrzebujemy przede wszystkim dwóch rzeczy: po pierwsze jest to nazwa strony wraz z rozszerzeniem (tzw. domena), a po drugie jest to miejsce dyskowe do przechowywania plików (tzw. hosting). Zapewne pierwsze jak i drugie będziemy musieli zakupić. Istnieją darmowe alternatywy, ale raczej nie są one warte rozważań.

Domena
Na początek należy znaleźć wolną nazwę i rozszerzenie (.pl, .com, .eu, itp.), co nie zawsze jest takie łatwe, ponieważ większość prostych nazw z popularnymi rozszerzeniami są już zajęte. Aby znaleźć nazwę wystarczy wejść na jakąkolwiek stronę, która sprzedaje takie usługi i z pewnością będzie na niej wyszukiwarka, która pozwoli nam to sprawdzić. Cena domeny to około 100zł na rok, choć większość firm oferuje duże rabaty w pierwszym roku.

Hosting
Kolejnym punktem będzie wybór odpowiedniego planu hostingowego, który zaczyna się od kilkudziesięciu złotych na rok. Większość firm oferuje duże promocje w pierwszym roku, więc zwracajcie na to uwagę, ponieważ cena w kolejnym roku może wzrosnąć nawet 3-4 krotnie. Czasami zdarza się też, że przy zakupie planu hostingowego firma oferuje darmową domenę przez pierwszy rok. Po zakupie obydwu, należy zalogować się na swoje konto hostingowe i dodać nazwę domeny.

Serwery DNS
Jeśli zarówno domena jak i hosting zostały zakupione od jednego dostawcy, zazwyczaj numery dns będą ustawione prawidłowo. W przeciwnym razie będziemy musieli jeszcze zmienić adresy serwerów dns dla naszej domeny, tak aby wskazywały na hosting, którego chcemy używać. Taka opcja jest dostępna w panelu dostawcy, u którego zakupiliście domenę. Tam należy dopasować adresy tak, aby zgadzały się z adresami hostingu.

Certyfikat SSL
Certyfikat SSL zapewnia większe bezpieczeństwo waszej strony w internecie. Dziś jest to już praktycznie wymóg, niż przywilej. Brak certyfikatu skutkuje gorszym indeksowaniem przez google, przez co wasza strona będzie dużo trudniejsza do odnalezienia. A poza tym, waszym odbiorcom, może pokazać się komunikat, ze strona jest zagrożeniem i nikt nie zdecyduje się jej odwiedzić. Wiemy zatem, że certyfikat SSL jest niezbędny, więc jest to 3 najważniejsza rzecz, której potrzebujecie jeszcze przed stworzeniem strony www.
Wiele planów hostingowych oferuje darmowy certyfikat SSL, który w zupełności wystarczy do większości zastosowań. Zazwyczaj będzie to opisane jako: SSL Let’s Encrypt. Dobrym pomysłem jest utworzenie certyfikatu dla naszej domeny przed zainstalowanie wordpressa, dzięki temu, po zainstalowaniu wordpress będzie on już współpracował z certyfikatem. Certyfikat taki, w większości wypadków można utworzyć w panelu administratora, do którego macie dostęp po zakupie hostingu. Może to wyglądać, tak jak poniżej, ale to oczywiście zależy od dostawcy. Po utworzeniu certyfikatu, należy odczekać przynajmniej 24 godziny, aby zaczął on działać.

Baza danych
Teraz moglibyśmy już zainstalować wordpress za pomocą narzędzi hostingu (większość z nich umożliwia prostą, półautomatyczną instalację wordpress, z pewnością znajdziesz taką opcję w panelu administratora hostingu). Nie jest to jednak zalecane podejście, ponieważ warto samemu utworzyć bazę danych, tak aby podczas późniejszej instalacji móc zmienić prefix tabel bazy danych, co podniesie bezpieczeństwo naszej strony. Podczas tworzenia bazy użyj w miare skomplikowanych nazw i haseł i zapisz sobie wszystkie dane, ponieważ będą one później potrzebne podczas instalacji wordpressa.

Instalacja WordPress
Na koniec czas zainstalować wordpress’a. Hosting powinien mieć taką opcję, szukaj skrótu Aplikacje lub coś w tym stylu;)
Pamiętaj, by ustawić w miarę trudny login i hasło. Aby zalogować się do panelu administratora swojej strony należy po adresie głównym dopisać / wp-admin, co przeniesie was do strony logowania.

Informacje dodatkowe
Strona, tuż po instalacji, nie wygląda zbyt okazale. By poprawić jej wygląd i funkcjonalność instaluje się Motywy i wtyczki. Wybieraj mądrze, ponieważ złe wtyczki i te, które nie były dawno aktualizowane, mogą narazić stronę na ataki. Pamiętaj też o tworzeniu kopii zapasowach conajmniej raz na tydzień, by w razie problemów, nie stracić wszystkiego co tworzycie na swojej stronie. Wszystkie te informacje oczywiście są wielkim skrótem i każda z nich zostanie dokładnie omówiona w osobnych artykułach.

Scroll to Top