Blender – Animacja 2D i 3D

Podstawy animacji 2D i 3D w programie Blender

Blender animacje to średnio – zaawansowany kurs dla osób, które chcą poznać możliwości animacji programu blender. Będziemy skupiać się na zasadach animacji, czyli generalnych prawach, które sprawią, że tworzone przez nas animacje będą prawidłowe i miłe dla widza. Od strony technicznej, oczywiście cały czas będziemy pracować w programie blender. Zaczniemy od podstaw animacji 3D, jak wstawiać klatki kluczowe (keyframes), jak je edytować, zmieniac interpolację za pomocą edytora graficznego. Nauczymy się dodawać modyfikatory oraz constrainy, które pozwolą nam blokować lub dodawać ciekawe funkcjonalności do różnych obiektów. Następnie nauczymy się tworzyć podstawowe rigi za pomocą szkieletu i systemu kości. Dodatkowo poznamy narzędzie Shape keys oraz stworzymy kilka projektów w których będziemy zarządzać właściwościami za pomocą driverów. Między innymi zobaczymy jak stworzyć prosty rig samochody, tak, aby podczas przesuwania auta, koła obracały się automatycznie z odpowiednią prędkością.

W między czasie będziemy też szkolić umiejętności obsługi samego blendera w wielu różnych aspektach, ponieważ wydaje mi się, że bardzo dobra znajomość programu jest niezbędna do tego, by zajmować się riggowaniem i animacją. Poznamy również czym jest action editor, jak zapisywać animacje, jak przenosić je na inne obiekty oraz jak stosować animacje nieliniowe (NLA), co pozwoli nam na przemianę klatek kluczowych na paski reprezentujące daną animacje.

Stworzymy też animacje typu motion graphics 2D, które można wykorzystać jako intro do filmu, przejście czy animację samą w sobie.

Scroll to Top