Grafika wektorowa – Inkscape

Jak okiełznać beziery i stworzyć dowolny projekt graficzny?

Hej, Witajcie w kursie grafiki wektorowej 2D w programie Inkscape.

Grafika wektorowa opiera się na punktach określonych za pomocą parametrów i współrzędnych matematycznych. Dzięki takiemu podejściu, obrazy tak stworzone mogą być dowolnie skalowalne, co jest ogromnym plusem w stosunku do grafiki rastrowej, która opiera się na pikselach. Tworząc projekty wektorowe możemy stworzyć małe logo na stronę internetową, które w razie potrzeby można powiększyć i wydrukować w dowolnym rozmiarze.

W ramach tego kursu będziemy korzystać z genialnego, darmowego programu inkscape. Jest to bardzo dobre narzędzie, które pozwoli nam stworzyć dowolne projekty. Kurs ten jest typowo projektowy, więc będziemy uczyć się narzędzi i opcji na podstawie konkretnych projektów. Z tego powodu radziłbym obejrzeć każdy z filmów, nawet jeżeli dany projekt może wydać się mało interesujący. Starałem się dobrać projekty w taki sposób, by były one bardzo zróżnicowane tematycznie, tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Na początek poznamy kilka podstaw obsługi programu, a następnie będziemy kontynuować naukę na bazie konkretnych projektów, między innymi:

Ilustracja zombiaka, logo play store, znak zakaz palenia, ilustracja słonika, kompas, płot z tłem, szachownica.

W kursie nauczymy się również eksportować obrazy do grafiki rastrowej stosując odpowiednie ustawienia. Będziemy rozwijać umiejętność korzystania z krzywych beziera, które pozwalają tworzyć łuki i większość bardziej skomplikowanych figur.

Z pewnością nauczycie się wiele, więc mam nadzieje, że zobaczymy się w kursie!

Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.
Scroll to Top