Jak napisać dobrą opowieść?

Jakie elementy powinny znaleźć się w opowiadaniu?

Dobre opowiadanie składa się z kilku ważnych etapów, które oczywiście można podzielić na znane już wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Istnieją jednak dużo ważniejsze elementy, które należy zawrzeć w powieści, by stała się ona czymś wyjątkowym 😉

Mamy 5 ważnych elementów, na które należy zwrócić uwagę:

1. Bohater – powinien on wbudzać empatię, mieć w sobie coś z czym możemy się utożsamiać. W dobrej powieści zazwyczaj jest tak, że bohater musi zmienić siebie, swoje zachowanie, sposób bycia lub postrzeganie świata by osiągnąć cele.

2. Cel – musi powstać gol, który bohater chce osiągnąć lub coś przed czym musi uciekać.

3. Konflikt – osiągnięcie celu bez problemu byłoby straaasznie nudne, dlatego w powieści muszą znaleźć się przeszkody, którym bohater będzie musiał stwiać czoła dzięki czemu będzie przybliżał się w stronę celu.

4. Kroki do celu – warto pokazać również co się dzieje ze światem i bohaterem w przypadku, gdy odniesie on porażkę. Porażki zdarzają się każdemu z nas, bohater w opowieści też powinien ich doświadczać. Pokaż jaki to ma na niego wpływ.

5. Zagrożenie nie osiągnięcia celu – mamy bohatera, który chce osiągnąć jakiś cel (lub cele) napotykając po drodze przeciwności. Brakuje jeszcze głównego motywatora. Co się stanie, jeśli bohaterowi nie uda się osiągnąć celu? Jakie to będzie miało konsekwencje dla niego, jego rodziny czy też dla całego świata?

Oczywiście zastosowanie tych 5 kroków nie zapewni napisania świetnej opowieści, ale zdecydowanie pozwoli wzbić się o kilka poziomów wyżej we władaniu piórem.
Powodzenia! 😉

Scroll to Top